Technik dentystyczny

TECHNIK DENTYSTYCZNY 321402
TRYB DZIENNY

CZAS TRWANIA NAUKI:2,5 ROKU (5 SEMESTRÓW)

Szkoła bezpłatna!

MATURA NIE JEST WYMAGANA

INFORMACJE O ZAWODZIE:

Z.17. Wykonywanie i naprawa wyrobów medycznych z zakresu protetyki dentystycznej, ortodoncji oraz epitez twarzy

PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA:

Absolwenci uzyskują dyplom z tytułem Technika dentystycznego uprawniającego do wykonywania zawodu Technika dentystycznego na terenie Rzeczpospolitej Polski oraz certyfikat uprawniający do pracy na terenie Unii Europejskiej.

Mogą założyć własną pracownię protetyczną lub zatrudnić się w dowolnej pracowni techniki dentystycznej.

WIEDZA I UMIEJĘTNOŚCI ABSOLWENTA:

• Technik dentystyczny współpracując z lekarzem dentystą wykonuje protezy stomatologiczne , aparaty ortodontyczne, epitezy twarzy.
  • Uczeń poznaje budowę , fizjologię i patologię narządu żucia
  • Zdobywa wiadomości i umiejętności pozwalające na właściwe wykorzystywanie materiałów stosowanych w uzupełnieniach protetycznych
  • Poznaje budowę zębów i modeluje je z wykorzystaniem różnych materiałów zdobywając umiejętności do wykonywania prac protetycznych i ortodontycznych
  • Zdobywa wiadomości i umiejętności pozwalające na wykonywanie protez akrylowych, szkieletowych, koron i mostów, różnego rodzaju szyn oraz protez twarzy w oparciu o najnowsze technologie
  • Poznaje zasady działania, konstrukcji i wykonywania aparatów ortodontycznych ruchomych i stałych
  • Uczy się zasad współpracy w zespole stomatologicznym, komunikacji z pacjentem i współpracownikami oraz zgłębia zasady etyki zawodowej.
  • Poznaje zasady funkcjonowania na rynku pracy, akty prawne pozwalające na założenie i prowadzenie własnej firmy.
  • Poznaje podstawowy działania programów komputerowych wykorzystywanych w czynnościach administracyjnych, sprawozdawczych oraz w diagnostyce i leczeniu.
  • Zapoznaje się z podstawami udzielania pierwszej pomocy i stosowaniem ich w praktyce ( ćwiczenia na fantomach).
  • Uczy się specjalistycznego języka zawodowego dającego możliwość podjęcia pracy w krajach Unii Europejskiej.
  • Poznanie języka migowego umożliwia kontakt z pacjentami głuchoniemymi.
  • Umożliwia poznanie zasad i wykonywanie na zajęciach uzupełnień protetycznych, szyn relaksacyjnych, wybielających, obturatorów, protez twarzy oraz innych uzupełnień protetycznych.
  • Umożliwia poznanie zasad i wykonywanie na zajęciach aparatów ortodontycznych różnego typu.
  • W ramach zajęć uczniowie wykonują uzupełnienia protetyczne pacjentom.

PROGRAM ZAJĘĆ OBEJMUJE PRZEDMIOTY:

• Podstawy anatomii, fizjologii i patofizjologii
  • Materiały i technologie w technice dentystycznej
  • Modelarstwo i rysunek w technice dentystycznej
  • Technika dentystyczna
  • Ortodoncja
  • Podstawy psychologii, socjologii i etyki zawodowej
  • Działalność gospodarcza w ochronie zdrowia
  • Informatyka
  • Promocja zdrowia i pierwsza pomoc
  • Język angielski w technice dentystycznej
  • Język migowy