Szkoły Policealnej Nr 1 Ochrony Zdrowia w Białymstoku

tel. 85 749 90 70 w. 75

e-mail: biblioteka@sp1oz.pl

O nas:

Witamy na stronie Biblioteki Szkoły Policealnej nr 1 Ochrony Zdrowia w Białymstoku.  Znajdziecie tutaj informacje o naszej Bibliotece i jej działalności, a także wiele przydatnych wiadomości i materiałów, które pomogą w pogłębianiu wiedzy i zainteresowań. Sami także macie wpływ na zawartość tej witryny, dlatego zgłaszajcie się do naszej Biblioteki, jeśli macie jakieś ciekawe propozycje i pomysły dotyczące tego, co chcielibyście tu przeczytać.

Aktualności:

Biblioteka czynna:

Poniedziałek – Piątek: 8.00 - 17.00

Sobota: 9.00 – 15.00 (tylko w soboty zjazdowe)

Biblioteka szkolna pełni rolę ogólno przedmiotowej pracowni, w której słuchacze zdobywają umiejętności samodzielnego pogłębiania swojej wiedzy oraz rozwijania zainteresowań i uzdolnień. Początki Biblioteki datuje się na rok 1962, wtedy to zaczęto od podstaw gromadzić zbiory nastawione na konkretne cele – zaspokajanie potrzeb uczącej się młodzieży. Początkowo był to jeden kierunek – analityka medyczna, lecz wraz z rozwojem szkoły powoływano nowe kierunki a co za tym idzie powiększano zbiory biblioteczne. W 1975 roku zmieniła się lokalizacja Biblioteki. Z małej (16 m²) sali przy ul. Mickiewicza 2b zbiory biblioteczne zostały przeniesione na ul. Warszawską 27a, gdzie znajdują się do dzisiaj.    Obecnie Biblioteka zajmuje jedno pomieszczenie wielkości klasopracowni z wydzielonym miejscem na czytelnię. Czytelnia posiada 4 miejsca czytelnicze oraz 3 nowoczesne stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu.    Aby sprostać oczekiwaniom czytelników, od stycznia 2008 roku rozpoczęto komputeryzację Biblioteki i już od września 2009 roku wypożyczanie obywa się w programie bibliotecznym Mol Optivum. Użytkownicy Biblioteki mogą korzystać także z bardzo praktycznego katalogu komputerowego.

Zbiory biblioteczne:

Stan księgozbioru to ponad 7,5 tyś. woluminów. Specyfika placówki wywiera wpływ na charakter gromadzonych zbiorów. Najszerzej reprezentowane są takie dziedziny jak medycyna, farmacja, stomatologia, radiologia, fizjoterapia, pielęgniarstwo i psychologia które są w stanie zabezpieczyć słuchaczy wszystkich roczników. W zbiorach Biblioteki znajdują się również publikacje z innych dziedzin wiedzy (np. językoznawstwo, nauka o literaturze, historia, nauki przyrodnicze, czy ekonomia), a także literatura piękna, zarówno polska jak i obca. Biblioteka stara się także, w miarę możliwości finansowych, dokonywać zakupów nowości wydawniczych. W skład księgozbioru podręcznego wchodzą, encyklopedie, słowniki i leksykony oraz wybrane pojedyncze egzemplarze popularnych  podręczników i atlasów - są one udostępniane w czytelni.    Zasoby Biblioteki to także zbiory specjalne wideokasety, na których zarejestrowane są programy edukacyjne z zakresu nauk społecznych, pedagogiki, ekologii i medycyny.

Pracownicy:

mgr Renata Kobać